Новини у сфері працевлаштевання іноземців та осіб без громадянства на території України

Новини у сфері працевлаштевання іноземців та осіб без громадянства на території України

19 червня Верховна Рада України прийняла зміни для Закону «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства»  щодо перебування іноземців та осіб без громадянства на території України.

Законом була уточнена термінологія «дозвіл на використання праці іноземців та осіб без громадянства» замінена на «дозвіл на застосування праці іноземців та осіб без громадянства». Хоча, чесно кажучи, на наш погляд, це уточнення особливого статусу дозволу на працевлаштування не поміняла, і якихось кардинальних змін не принесла. Чого не сказати про врегулювання колізії у двох нормативно-правових актах, що стосуються працевлаштування іноземців в Україні. А саме була врегульована колізія між Законом України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» та Законом «Про зайнятість населення».

n2Так, згідно з ч. 4 ст. 5 Закону «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» підставою для видачі посвідки на тимчасове проживання для іноземців, які прибули в Україну для працевлаштування, є, зокрема, дозвіл на застосування праці іноземців та осіб без громадянства. Але в той же час згідно ст. 42 Закону «Про зайнятість населення» встановлено, що працевлаштування деяких категорій іноземців здійснюється без отримання дозволу на застосування праці іноземців та осіб без громадянства, у тому числі спортсменів, які отримали професійний статус, артистів і працівників мистецтва для роботи в Україні за фахом.

Згідно ч. 6 ст. 42 Закону «Про зайнятість населення», без дозволу на застосування праці іноземців або осіб без громадянства працевлаштування може здійснюватись  для:

 1. іноземців, які постійно проживають в Україні;
 2. іноземців, які набули статусу біженця відповідно до законодавства України або одержали дозвіл на імміграцію в Україну;
 3. іноземців, яких визнано особами, що потребують додаткового захисту, або яким надано тимчасовий захист в Україні;
 4. представників іноземного морського (річкового) флоту та авіакомпаній, які обслуговують такі компанії на території України;
 5. працівників закордонних засобів масової інформації, акредитованих для роботи в Україні;
 6. спортсменів, які набули професійного статусу, артистів та працівників мистецтва для роботи в Україні за фахом;
 7. працівників аварійно-рятувальних служб для виконання термінових робіт;
 8. працівників іноземних представництв, які зареєстровані на території України в установленому законодавством порядку;
 9. священнослужителів, які є іноземцями і тимчасово перебувають в Україні на запрошення релігійних організацій для провадження канонічної діяльності лише у таких організаціях з офіційним погодженням з органом, який здійснив реєстрацію статуту (положення) відповідної релігійної організації;
 10. іноземців, які прибули в Україну для участі у реалізації проектів міжнародної технічної допомоги;
 11. іноземців, які прибули в Україну для провадження викладацької діяльності за фахом у державних вищих навчальних закладах на їх запрошення;
 12. інших іноземців у випадках, передбачених законами та міжнародними договорами України, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України.

n2-1Отже, з перелічених вище категорій іноземців та осіб без громадянства, які можуть працювати без дозволу на працевлаштування варто відзначити, що для їх легалізації на території України вони не зобов’язані надавати до Міграційної служби України такий дозвіл для отримання посвідку на тимчасове проживання в Україні. Для легалізації їх перебування на території України, їм достатньо подати до територіальних органів Міграційної служби України трудовий договір (контракт).

Крім того, згідно з прийнятими змінами спортсмени, що отримали професійний статус і посвідку на тимчасове проживання, вважаються такими, що перебувають на законних підставах на території України на період такої діяльності.

Отже, з усього вищесказаного, можна зробити висновок, що іноземці та особи без громадянства, які мають право без отримання відповідного дозволу на використання їх праці, для отримання посвідки на тимчасове проживання подають трудовий договір (контракт).

З повагою,

Юридична компанія «АЛЬТ-ЬРАЙЕР»