Податок на нерухомість: хто і скільки заплатить за майно?

Якщо у 2015 платити за своє житло доводилося дуже небагатьом українцям, то до 28 серпня поточного – викласти круглу суму доведеться практично всіПодаток на нерухомість 2016м.

Ось як ми будемо платити за нерухомість з 1 липня 2016 року.

 • По-перше, уряд скоротив удвічі неоподатковувану податком площу нерухомості, і відтепер доведеться розщедритися власникам

– квартир, площею більше 60 кв. м.;

– будинків — більше 120 кв. м.;

– якщо квартира займає більше 300 “квадратів”, а будинок — 500, то доведеться доплатити ще 25 тис. грн у рік поверх основної суми податку;

 • По-друге, максимум, який може бути встановлений в якості ставки податку підвищили з 2 до 3% від мінімальної з/п;
 • По-третє, при формуванні загальної оподатковуваної площі враховується також нежитлове майно (альтанки, сараї, господарські прибудови, тощо).

Терміни і суми

На оплату за рахунками українці мають 60 днів з моменту отримання повідомлення, але зробити це потрібно не пізніше 28 серпня. Представники шикарного, на думку нашого уряду, життя в кожному регіоні країни отримають платіжки з різними розрахунками. Наприклад:

 • в Києві, Дніпропетровську, Ужгороді, Івано-Франківську заплатять по 1% від мінімальної зарплати українців;
 • Харків’яни і Одесити — 2%;
 • у Львові, Рівному та Кіровограді місцеві ради розраховують податок за ставкою 0,5%.

Нагадаємо, що зараз мінімальна зарплата, від якої, власне, і відраховується податок, складає 1450 грн.

Чи можна уникнути оподаткування?

Здавалося б, правила жорстокі, і уникнути оплати за «розкіш» не вдасться. Однак є хитрощі, завдяки яким українці на законній підставі зможуть не платити за свої квадратні метри. Ось наочна схема:

 1. Загальна площа – 100 м2;
 2. 100/2, якщо квартира приватизована на двох = 50 м2 (прописка українців, ні реєстрація іноземців не рахуються);
 3. Оскільки мінімальна неоподатковувана площа 60 м2, нічого платити не доведеться.

Міри покарання

Податок на нерухомість у 2016 роціПоки що прийшли платіжки тільки тим українцям, чия нерухомість фігурувала в держреєстрі речових прав після 2012 року. Тобто, якщо Ви не зареєстрували жодним чином сарай або льох, держава і не буде знати про їх існування. Але це зовсім не полегшує Вам життя.

Передбачається, що українці, які самі розуміють, що повинні заплатити, повинні піти в податкову і попросити виписати їм повідомлення. АЛЕ! З урахуванням того, що жителі сіл навряд чи будуть йти в органи фіскальної служби, через рік їм можуть нарахувати захмарні суми боргу, а за несплату – можуть конфіскувати житло.

Як платять переселенці та іноземці?

Звісно, в Україні є величезна кількість нерухомості, власниками якої є іноземці. І є іноземні громадяни, які просто прописані за деякою українською адресою, оскільки того вимагає легалізація в країні на рік і більше. Що ж робити їм, і чи передбачає взагалі обов’язкова реєстрація іноземців платити податок на нерухомість?

 • Іноземні громадяни, які на законній підставі придбали житло в Україні, цілком і повністю підпадають під дію даних правил оподаткування. Купивши нерухомість, іноземна особа автоматично стає платником податку.
 • Реєстрація іноземців, як вже говорилося, це обов’язкова умова легалізації, якщо іноземець одержав посвідку на проживання в Україні. Однак реєстрація іноземців, як і українців, яка в народі іменована пропискою, не дає права власності, а значить – не передбачає необхідності сплати податку. Інша справа, якщо орендодавець зобов’язує Вас в особистому порядку відшкодувати йому витрати за нерухомість, в якій Ви живете.

На жаль, якщо Ви володієте шикарним будинком у Луганській чи Донецькій області, ніякі пільги Вам поки що не покладені, а повідомлення просто прийде Вам на адресу тимчасового проживання. Те саме і з гостями з-за кордону. Реєстрація іноземців, припустимо, в Києві, при наявності будинку в Луганську, не позбавить від необхідності сплати податку.

ПідсумкиПодаток на нерухоме майно 2016

 • Платити потрібно до 28 серпня;
 • Підсумовується вся житлова і нежитлова нерухомість;
 • Якщо Ви знаєте, що повинні заплатити, але повідомлення не прийшло, краще йдіть в фіскальну службу і вимагайте повідомлення, бо потім заплатите тисячний штраф;
 • Переселенці теж платять, якщо місцева рада не визнає нерухомість непридатною для життя;
 • Іноземці – власники шикарного житла в Україні теж платять;
 • Реєстрація іноземців за місцем їх проживання не дає підстав для оплати податку на нерухомість.