Банки повернули НБУ 25 млрд грн

Банки погасили кредит на 25 млрд грн

В одному з недавніх прес-релізів представники НБУ заявили, що комерційні банки за останні 8 місяців погасили заборгованість перед Нацбанком на 25 млрд грн. Тепер борг становить 74,35 млрд грн:

  • за стабілізаційними кредитами потрібно віддати ще 72,55 млрд грн.;
  • заборгованість за кредитами на підтримку ліквідності становить 1,8 млрд грн.

Нагадаємо, що 1 січня 2014 року комерційні банки залишалися винними Головному банку країни 76,12 млрд грн.

Докладно про заборгованості

Ситуація дійсно радує, оскільки за попередні 2 роки банки виплатили буквально краплю в морі із загального боргу, а за 9 місяців поточного 2016 р. кредити істотно зменшилися:

  • Банки виплатили НБУ 25 млрд грнплатоспроможні банки погасили 44,4% кредиту, що склало 22,35 млрд грн (ще потрібно віддати 28 млрд грн);
  • неплатоспроможні банки виплатили трохи більше 5%, після чого залишилося ще 46,4 млрд грн.

Національний банк заявляє, що з середини 2015 року посилив систему підтримки ліквідності банків, і термін погашення не перевищує 3 міс. Комерційним банкам України кредити рефінансування надаються за результатами тендерів. Банківські установи, які хочуть брати участь у тендері, підкріплюючи свої заявки високоліквідними заставами, гарантовано отримують кредити.

У 2016 році Нацбанк вирішив зробити кредити безризиковими. Тепер усі кредити надаються тільки на тендерах і обов’язково – під заставу ОВДП або валюти.

Висновки

Враховуючи досить серйозне регулювання банківської сфери в 2015-2016 роках, ми можемо зробити такі висновки:

  • мати бізнес в цій області досі вигідно, якщо працювати на ринку чесно і з дотриманням основних правил;
  • купити фінансову компанію з ліцензією дещо простіше, ніж купити банк, оскільки там глобальних змін ще не відбулося, а на усталеної платформі працювати завжди легше, ніж новою.

Якщо звертатися до суто комерційного питання заснування та ведення бізнесу, купити банк, або придбати фінансову компанію – це тільки Ваше особисте рішення, яке повинно базуватися на Вашому бізнес-плані і стратегії ведення бізнес-діяльності.