torgovaya-markaУ 21-му столітті питання права власності на будь-який об’єкт, чи то нерухомість або інтелектуальна власність, стоїть досить гостро. Так, часто, щоб отримати право на використання домену, потрібна реєстрація торгової марки. Також власники компаній, і фіз. особи-підприємці реєструють свій унікальний знак з метою захисту прав на нього.

В сутності, реєстрація торгової марки – це багатоступенева процедура, яка включає розробку самого знака, перевірку його унікальності, підбір класів товарів і послуг, підготовку документів для подання в Укрпатент, і багато іншого. В цілому, це займає до півтора року і вимагає надзвичайного терпіння і знання всіх нюансів законодавства щодо заявленої справи.

Юристи нашої компанії допоможуть Вам впоратися з реєстрацією товарного знака, або зроблять це за Вас, що не тільки прискорить терміни вирішення питання, але і полегшить Вашу долю в ньому.

Що таке торговельна марка?

Торговельна марка (або товарний знак) – це унікальне позначення, яке виділяє товари і послуги серед аналогічних предметів і сервісів. Це може бути як чорно-біле, так і кольорове:

 • словесне позначення із використанням слів, власних імен, букв, цифр;
 • графічний елемент;
 • будь-яка комбінація наведених вище позначень.

Право власності на торговельну марку визначає спеціальний документ, який називається свідоцтво України на знак для товарів і послуг. Отримати його може як звичайна людина, так і компанія, а також об’єднання осіб за рішенням Державної служби інтелектуальної власності (скорочено – ДСІВ). Документ діє 10 років, після чого вимагає продовження.

Разом з правом використання і розпорядження, а також унікальною можливістю заборони іншим особам вживати конкретний товарний знак, свідоцтво підтверджує правовий захист торгової марки. Подібні правила діють з дня подачі заявки.

Що можна використовувати при реєстрації ТМ?

Українське законодавство передбачає ряд обмежень для оформлення торговельної марки. Так, не можна отримати право на використання загальноприйнятних позначень товарів і послуг, а також символів і термінів. Зображення торговельної марки не повинно спотворювати якість товарів, послуг або дані правовласника ТМ.

Також реєстрація торговельної марки буде неможлива, якщо знак містить або стилізований під:

 • національні герби, прапори, емблеми та інші державні символи;
 • назви країн;
 • емблеми, найменування (включаючи скорочені назви міжнародних організацій;
 • офіційні клейма і печатки;
 • нагороди та інші специфічні відзнаки.

Такі позначення можуть використовуватися тільки як елементи зареєстрованого знака, до того ж робити подібне можна після схвалення відповідним компетентним органом держави, символіка якого відтворюється.

Попередній пошук торгової марки

Щоб не знецінити свої старання і отримати дозвіл на реєстрацію знака, перед подачею документів в ДСІВ слід провести попередній пошук торгової марки на унікальність. Він виконується в спеціальних базах даних, які містять інформацію про вже зареєстрованих і раніше поданих заяв на реєстрацію знаків.

torgovaya-marka2Це дуже важливий етап перед реєстрацією ТМ, оскільки, наприклад, не можна зареєструвати два однакових знака для однакових або максимально наближених товарів (послуг), проте можна зареєструвати аналогічні знаки для різних товарів (послуг), тобто в різних класах. Уточнимо, що товари і послуги, для яких буде використовуватися знак, групуються відповідно до міжнародного класифікатора (МКТП).

Процедура попереднього пошуку досить складна і вимагає спеціальних знань. Людина, яка раніше не стикалася з подібними базами даних, навряд чи зможе ефективно її використовувати. Тому краще вдатися до допомоги професіоналів «Альт-Брайер», які виконають роботу максимально результативно.

Отримання свідоцтва на товарний знак

Необхідні документи

Перед подачею документів, особа, яка претендує на отримання даного свідоцтва, має точно визначити, як буде виглядати торговельна марка, і які класи вона буде включати. Після цього потрібно підготувати такий пакет документів українською мовою:

 1. заявка (зразок додається);
 2. зображення знака, права на який встановлюються, розміром 8х8 см, в 5 примірниках для реєстрації чорно-білої ТМ і 10 – для кольорової;
 3. перелік товарів і послуг згідно з МКТП;
 4. повне найменування заявника (фірма повинна надати назва та юридична адреса, фізична особа – ПІБ і місце проживання);
 5. опис знака;
 6. квитанція про сплату держмита. За реєстрацію ТМ встановлений офіційний державний платіж (збір). Дана сума не буде повернута, якщо Вам було відмовлено у реєстрації.

Такий пакет паперів надається в “Український інститут інтелектуальної власності” (далі – Укрпатент), або надсилається поштою. Якщо документи подає не заявник особисто, їх передає патентний повірений або інша довірена особа. Іноземці, які проживають за межами України, можуть реалізувати право подання паперів тільки за допомогою патентних повірених, якщо інші умови не прописані в міжнародних угодах.

Право пріоритету

Якщо заявник раніше подавав заявку в одній з країн-учасниць Паризької конвенції, він має право пріоритету. Тут важливо розуміти, що зображення знака за попередньою заявкою повинно відповідати зображенню знака, який заявляється в даному випадку. При бажанні скористатися таким привілеєм, особа в заявці або через 90 днів з дня подачі документів в Укрпатент повинна представити:

 • заяву про пріоритет із згадкою дати подання попередньої заявки, а також її номера;
 • копію попередньої заявки, плюс її переклад на українську мову.

Крім цього, у заявника може бути право пріоритету знака, який був використаний в експонаті, показаному на офіційній міжнародній виставці в одній з держав, що приєдналися до Паризької конвенції. Для використання такої можливості особа в заявці або за 3 місяці з дати подання документів в Укрпатент представляє:

 • заяву про пріоритет;
 • документ, що підтверджує використання заявленого знака при відповідних умовах, що завірена адміністрацією виставки.

Експертиза заявки

Після прийняття документів на розгляд та оплати держмита, проводиться експертиза заявки: формальна і кваліфікаційна. Під час формальної експертизи заявка і зображення знака аналізуються на відповідність законодавчим вимогам. Кваліфікаційна експертиза передбачає аналіз відповідності знака умовам правової охорони.

Реєстрація торговельної марки

Фото свидетельства торговой маркиПісля перевірок слідує кульмінаційна стадія, а саме:

 1. складання висновку експертиз, схвалення його ДСІВ;
 2. напрямок рішення заявнику (у разі схвалення – про реєстрацію знака);
 3. якщо в листі значиться, що ДСІВ готовий зареєструвати ТМ, потрібно сплатити держмито за публікацію інформації про видачу свідоцтва, та дочекатися оприлюднення відомостей;
 4. після публікації даних ДСІВ видає свідоцтво.

Спрощена реєстрація торговельної марки

Засвідчити виключне право на торговельну марку досить складно, оскільки це передбачає не тільки збір великого пакета документів, але і проходження багатоступінчастої процедури. Якщо Ви готові розбиратися в цих нюансах самостійно – доведеться витратити значну кількість часу і сил, хоч, швидше за все, Ви і досягнете успіху. Якщо ж хочете отримати результат з мінімумом витрат, юристи компанії «Альт-Брайер» забезпечать Вам вирішення питання.

Зокрема, наші правознавці, крім консалтингових послуг, надають кваліфікований юридичний супровід таких завдань:

 • реєстрація знака в Україні;
 • розробка торгової марки, виходячи з вимог закону і бажання замовника;
 • вибір товарів і послуг за класифікатором МКТП;
 • попередній інформаційний пошук торгових марок у державній і міжнародній базах даних;
 • формування документів на реєстрацію знака;
 • підготовка паперів для проведення експертизи;
 • супровід питання на всіх його етапах;
 • прискорення реєстрації ТМ;
 • пролонгація строку дії свідоцтва;
 • міжнародна реєстрація знака;
 • передача прав на торговельну марку;
 • розробка договору;
 • погодження договору з клієнтами;
 • реєстрація договору.

У середньому, реєстрація торгової марки триває більше року. Однак є можливість прискорити реєстрацію.

Фахівці «Альт-Брайер» проаналізують, зберуть, підготують і покажуть всі обов’язкові документи в спеціалізований державний орган, в результаті чого гарантують позитивний результат за 4 місяці. Це означає, що звернувшись до нас, клієнт завчасно економить час і сили, і розуміє, що точно вирішить питання, а значить – зареєструє торговельну марку у відповідності з усіма законодавчими вимогами без особистих зусиль і зайвих витрат.