Сучасне корпоративне право на островах дозволяє реєстрацію підприємств різноманітних організаційно – правових форм, з яких наступні можуть представляти інтерес для іноземного інвестора за умови отримання офшорного статусу:
- відкриті і закриті компанії з обмеженою відповідальністю
- партнерства з обмеженою відповідальністю
- трасти
В цілому, можна сказати, що офшорні компанії на всіх Нормандських островах мають такі особливості:
- Будь-яка компанія, що реєструється на островах може бути тільки акціонерним товариством з обмеженою відповідальністю. Компанії та партнерства з необмеженою відповідальністю тут не створюють.
- Офшорними вважаються зареєстровані на островах компанії, які отримали один з двох пільгових статусів – звільненої від податків компанії або міжнародної підприємницької компанії – International Business Company (IBC). Пільговий податковий статус також передбачає, що офшорні компанії не отримують прибуток у межах території реєстрації, а також, що істинними ( бенефіціарними ) власниками компаній є нерезиденти островів.
- Номінальних акціонерів – резидентів островів , що тримають акції компаній , не розглядають як їх бенефіциарних власників і сам факт знаходження у них акцій реальних власників не є перешкодою для надання випустила ці папери компаніям офшорного статусу.
- Компанії повинні випустити , принаймні , дві акції по одному фунту стерлінгів , які повинні бути сплачені.
- Акції на пред’явника та акції без номінальної вартості не дозволені.
- Акції компаній можуть бути різних видів ( звичайні , преференційні і т.п. ), що дають рівні і нерівні права голосу або що не дають права голосу взагалі. Можливий випуск назад викуповуються акцій , причому їх викуп не розглядається як зменшення акціонерного капіталу компанії.
- Номінальних акціонерів – резидентів островів , що тримають акції компаній , не розглядають як їх бенефіциарних власників , і сам факт знаходження у них акцій реальних власників не є перешкодою для надання випустила ці папери компаніям офшорного статусу.
- Компанії повинні випустити , принаймні , дві акції по одному фунту стерлінгів , які повинні бути сплачені.
- Акції на пред’явника та акції без номінальної вартості не дозволені.
- Акції компаній можуть бути різних видів ( звичайні , преференційні і т.п. ), що дають рівні і нерівні права голосу або що не дають права голосу взагалі. Можливий випуск назад викуповуються акцій , причому їх викуп не розглядається як зменшення акціонерного капіталу компанії.
- Після того як назва компанії схвалено , її можна зареєструвати за 2-3 дні , а при внесенні в регістр додаткового мита – і за 2 години.
- Регістр директорів і акціонерів компаній на островах відкритий для широкого доступу , але в ньому немає ніяких вказівок на податковий статус компаній.
- Бенефіціарним власником компанії має право бути особа, яка ніколи не оголошувалося банкрутом і не брало участь в керівництві компанії, що стала неплатоспроможною.
- Компанії закритого типу досить мати тільки одного директора .
- Рада директорів товариства відкритого типу повинен складатися , як мінімум , з двох чоловік. Директорами компаній на островах можуть бути тільки фізичні особи , причому їм необов’язково слід бути акціонерами , якщо інше не обумовлено в статуті.
- Кожній компанії на островах необхідний секретар , яким за сумісництвом може бути один з директорів , якщо тільки він – не єдиний директор товариства закритого типу. Секретар може бути юридичною особою.
- Директора та секретарі компаній можуть бути нерезидентами Нормандських островів (крім компаній на Джерсі ).
- Протоколи засідань директорів належить зберігати в зареєстрованому офісі компанії. Самі ці засідання проводять як на островах , так і за їх межами. При проведенні зборів поза островів потрібно , однак, мати на увазі , що недбалий підхід до вибору місця (наприклад , в державі , громадянами якої є директора ) може призвести до того , що влада визнає компанію резидентної за місцем знаходження директорів з усіма податковими наслідками.
- У компанії закритого типу має бути як, мінімум, два акціонери (як правило, не більше 20 -ти). На Олдерні дозволена реєстрація з одним акціонером. Компанія відкритого типу повинна мати не менше 30 -ти акціонерів і опублікувати офіційне оголошення про емісію своїх акцій.
Практики продажу готових компаній на островах немає.
Річний звіт покладається складати всім зареєстрованим на островах компаніям.
Короткий звіт товариства закритого типу, що направляється в регістр, не містить інформації про прибутки, і фактично це всього лише список акціонерів, які цілком законно можуть бути тільки номінальними власниками акцій.
Відкриті компанії зобов’язані також розкривати не тільки імена акціонерів , але і докладні відомості про директорів , а також докладати до звіту фінансовий баланс і проходити аудиторську перевірку. Цей звіт в обов’язковому порядку має розглянути не тільки загальні збори акціонерів , але і регістр компаній , куди його слід передати і де кожен може з ним офіційно ознайомитися.
Крім реєстрації компаній на островах дозволена реєстрація партнерств з обмеженою відповідальністю. Ця форма бізнесу дозволяє інвесторам стати партнерами в співволодінні такими активами , як венчурний ( ризиковий ) капітал , фонди розвитку , нерухомість і т.п. Як мінімум , партнерство повинно мати , одного генерального партнера , чия відповідальність не обмежена за боргами підприємства , і, як мінімум , одного обмеженого у відповідальності партнера (фізична особа) , який є пасивним інвестором і безпосередньо не бере участь в управлінні .
Партнерство може мати необмежену кількість партнерів з обмеженою відповідальністю , які , хоча і не володіють правом голосу в керівництві , але має право бути директорами чи службовцями компанії.
На островах можна створити траст будь-якого з наступних чотирьох видів, що найчастіше зустрічаються в сьогоднішній практиці:
- Fixed Trust – трастовий фонд, жорстко обмежує інвестиції. Це траст, в якому дохід або частка бенефіціаріїв заздалегідь обговорені умовами трасту.
- Discretionary Trust – діскреціонний траст , що визначає число бенефіціаріїв , що не мають прав на капітал або дохід , а лише на те , щоб довірені особи мали їх на увазі , приймаючи рішення: чи розподіляти доход або капітал між будь-якими з бенефіціаріїв і якщо так – то між якими бенефіціаріями і в якій кількості . Очевидно , що довірені особи зобов’язані діяти в інтересах усіх бенефіціаріїв і, отже , повинні розглядати їх усіх як ціле. Зауважимо також , що до тих пір , поки вибір не впав на конкретного бенефіціарія , він не має права вимагати будь-яку частину майна;
- Charitable Trust – благодійний траст, дохід і капітал якого використовується на певні некомерційні програми;
- Protective Trust – захисний траст зазвичай засновують в цілях захисту бенефіціарія від його ж марнотратства: суть його – в припиненні довічним володінням майном при спробі бенефіціарія ним розпорядитися, а також у разі банкрутства, неспроможності або конфіскації майна. Таким чином, засновник може сформувати довірчі майнові відносини на користь А до кінця життя, але якщо він спробує розпорядитися майном або закласти його, то воно перейде повністю на користь В або благодійної організації.
Для отримання безподаткового статусу ні засновник, ні бенефіціари трасту не повинні бути резидентами островів. Крім того, трастове майно не повинно включати нерухомість, розташовану на островах, а також акції, цінні папери та боргові зобов’язання компаній, зареєстрованих на островах або володіють там нерухомістю. Однак трастове майно може включати в себе акції, цінні папери та боргові зобов’язання офшорних компаній, зареєстрованих на островах.
Як правило, траст на островах засновує номінальна компанія , належним чином ліцензована на надання таких послуг і діюча в якості довіреної особи і керуючого трастом (trustee ).
Документ про заснування трасту повинен містити:
- назва, під якою траст буде зареєстрований і відомий. Не виключається зміна найменування трасту в будь-який час відповідно до умов дії трасту ;
- ім’я засновника трасту, який може бути також і бенефіціарієм (в односторонньої декларації трасту необов’язково згадка імені засновника) ;
- інформацію про бенефіціаріїв, по якій нескладно або ідентифікувати їх по імені, або встановити за посиланням на взаємини, наприклад “нащадки засновника, нині живуть і народжені згодом протягом терміну дії трасту”;
- назва трастової компанії, яка виступить в якості одного з довірених осіб або як єдина довірена особа, яка керує трастом.
Максимальна тривалість дії трастової угоди на островах становить 100 років з дня його вступу в силу, якщо він не буде скасований раніше.
Трасти не є окремими юридичними особами і не підлягають оподаткуванню на островах.
Потенційному інвестору в траст на Нормандських островах рекомендується отримати детальну консультацію у юристів на островах для вибору оптимальної схеми.
Деякі аспекти оподаткування
Звичайні резидентські компанії на Нормандських островах підлягають під оподаткування прибутку зі всесвітніх доходів за вставкою від 20%.
Звільнені від податків компанії на островах сплачують щорічне мито в розмірі від 500 до 1 200 фунтів стерлінгів. Слід підкреслити, що заявку на надання компанії такого статусу необхідно подавати щороку на ім’я начальника податкового управління – Financial Services Department не пізніше 31 березня, інакше компанії доведеться виплачувати звичайні податки, а відновити навіть один раз втрачений «звільнений» статус буває дуже важко.
Резидентні міжнародні підприємницької компанії – International Business Company (IBC) підлягають оподаткуванню прибутку зі всесвітніх доходів за ставкою 30%, однак, за умови того, що вся діяльність компанії здійснюється за межами Джерсі, компанія платить податок з доходів за нижчими ставками від 0.5% до 2% (але, як мінімум, 1200 фунтів стерлінгів), як випливає з таблиці:
Прибуток (фунти стерлінгів) |
Ставка податку, % |
---|---|
Перші 3 000 000 |
2 |
Наступні 1 500 000 |
1,5 |
Наступні 5 500 000 |
1 |
Весь, отриманий понад цього доходу |
0,5 |
Партнерства не розглядаються як об’єкти оподаткування на островах. Прибуток учасників-нерезидентів обкладається податком лише в тій мірі, в якій вона отримана з джерел на Нормандських островах.
Податків на майно, на додану вартість та на дивіденди для нерезидентів на островах немає.
Строгість в підході до адміністрування компаній на Нормандських островах і досить високі щорічні мита, а також витрати, пов’язані з підтриманням безподаткового статусу, роблять компанії досить дорогими і можуть залучати лише тих потенційних інвесторів, для кого на островах є якийсь специфічний інтерес.
Нормандські острови не мають договорів про уникнення подвійного оподаткування, але підтримують договору про обмін інформацією з США і Великобританією, а також угоду з Францією щодо доходів від використання морських і повітряних суден.
Види реєстрованих компаній |
Офшорними вважаються зареєстровані на островах компанії, які отримали один з двох пільгових статусів – звільненої від податків компанії або міжнародної підприємницької компанії – International Business Company (IBC). Пільговий податковий статус також передбачає, що офшорні компанії не отримують прибуток у межах території реєстрації, а також, що істинними (бенефіціарними) власниками компаній є нерезиденти островів. |
Вимоги до статутного капіталу |
Компанії повинні випустити, принаймні дві акції по одному фунту стерлінгів, які повинні бути сплачені. |
Щорічні мита для звільнених від податків компаній |
500 – 600 фунтів стерлінгів Слід підкреслити, що заявку на надання компанії такого статусу необхідно подавати щороку на ім’я начальника податкового управління – Financial Services Department не пізніше 31 березня, інакше компанії доведеться виплачувати звичайні податки, а відновити навіть один раз втрачений «звільнений» статус буває дуже важко. |
Оподаткування |
Звичайні резидентні компанії на Нормандських островах підлягають оподаткуванню прибутку зі всесвітніх доходів за ставкою від 20%. Резидентські міжнародні підприємницькі компанії – International Business Company (IBC) підлягають оподаткуванню прибутку зі всесвітніх доходів за ставкою 30%, однак, за умови того, що вся діяльність компанії здійснюється за межами Джерсі, компанія платить податок з доходів за нижчими ставками від 0.5% до 2% (але, як мінімум, 1 200 фунтів стерлінгів). Партнерства не розглядаються як об’єкти оподаткування на островах. Прибуток учасників-нерезидентів обкладається податком лише в той мірі, в якій вона отримана з джерел на Нормандських островах. Податків на майно, на додану вартість та на дивіденди для нерезидентів на островах немає. |
Зареєстрований офіс |
Зобов’язаний бути на островах |
Придбання готової компанії |
Як правило, виключено |
Тривалість реєстрації |
Від 24 годин |
Вимоги до відбору директорів та секретаря |
|
Проведення зборів |
Протоколи засідань директорів належить зберігати в зареєстрованому офісі компанії. Самі ці засідання проводять як на островах, так і за їх межами. При проведенні зборів поза островів потрібно, однак, мати на увазі, що недбалий підхід до вибору місця (наприклад, в державі, громадянами якої є директора) може призвести до того, що влада визнає компанію резидентної за місцем знаходження директорів з усіма податковими наслідками. |
Реєстрація щорічного звіту |
Потрібно для відкритих компаній |
Аудиторська перевірка фінансового звіту |
Потрібно для відкритих компаній |
Розкриття доходів у балансовому та щорічній звітах |
Потрібно для відкритих компаній |
Валютний контроль |
Відсутній |