Наявність патенту дозволяє його власнику на законній підставі контролювати і припиняти будь-яке використання об’єктів інтелектуальної власності іншими особами. Порушення патентних прав тягне за собою як цивільну (відшкодування збитків, компенсація моральної шкоди), так і кримінальну (штраф, громадські роботи, позбавлення волі) відповідальність. Тому результати чужої роботи необхідно використовувати тільки відповідно до законодавства, а свою інтелектуальну власність – правильно захищати законними методами.
Юристи компанії «Альт-Брайер» проконсультують Вас щодо того, як правильно зареєструвати патент на свій винахід, а також допоможуть втілити це в життя на законних підставах.
Що таке патент?
В офіційному трактуванні, патент — це документ, що підтверджує авторство і безпрецедентне право патентовласника на такі об’єкти.
- Винахід (матеріальне творіння), яке може бути реалізовано як:
- продукт (механізм, речовина, штам мікроорганізму, тощо);
- процес, або ж новий спосіб застосування вже існуючого продукту або процесу.
Дійсний патент на винахід 20 років. Якщо в ньому значиться лікарський засіб (або будь-який інший засіб), для використання якого потрібно отримувати дозвіл окремого компетентного органу, патент може бути продовжено на період, який був упущений між моментами подання заявки і отриманням дозволу, але не більше ніж на 5 років.
За подання клопотання заявник сплачує збір. Окремо кожен рік за підтримання дії патенту також сплачується збір (в разі несплати він втрачає свою силу з початку року, за який не внесено необхідна сума). Не потрібно щорічно проплачувати патент на секретний винахід, тобто такий, який містить державну таємницю.
- Корисну модель (технічне рішення щодо певного пристрою). Право автора на подібного роду об’єкти діє 10 років, і отримати його легше, ніж запатентувати винахід. Секретна модель може бути захищена на період необхідності засекречування такого об’єкта, але не більше регламентованих 10 років.
Умови оплати збору за заявку і дія патенту на корисну модель аналогічні з правилами оподаткування патенту на винахід.
- Промисловий зразок. Це може бути форма, малюнок чи спосіб оформлення, а також спільне поєднання всього перерахованого, що застосовується в зовнішньому оформленні промислового виробу.
Одна з основних умов патентування промислового зразка є його новизна. Таким він буде вважатися, якщо сукупність його основоположних ознак не була представлена в суспільстві до подачі заявки.
Отримати патент на промисловий зразок може автор, а також його спадкоємець. Діє такий документ 10 років і може продовжуватися на період до 5 років. Збір сплачується, як і у випадку з винаходом.
Як отримати патент?
Особа, яка законно претендує на патентування свого винаходу (або іншого об’єкта), подає заявку в «Український інститут інтелектуальної власності». Пакет паперів надається заявником особисто, або надсилається за допомогою пошти. Якщо особа не має можливості з’явитися в Укрпатент, документи від його імені передає патентний повірений або окрема довірена особа. Іноземні піддані, які проживають не в Україні, реалізовують таку можливість тільки через патентних повірених, якщо інші правила не прописані в міжнародних договорах.
Пакет документів
Заявка на правовий захист винаходу/корисної моделі складається обов’язково українською мовою, стосується одного об’єкта і повинна містити:
- заяву;
- опис об’єкта інтелектуальної власності;
- формулу;
- креслення, якщо про них ідеться в описі;
- реферат.
Патентування промислового зразка можливе після подання таких документів:
- заява;
- комплект зображень виробу, що вичерпно передають зовнішній вигляд об’єкта патентування (у 2 примірниках);
- докладний опис промислового зразка;
- креслення, схему, карту (у разі необхідності, габарити і співвідношення розмірів об’єкта).
Експертиза заявки
Перед видачею патенту на винахід проводиться кваліфікаційна експертиза для перевірки заявки на відповідність умовам патентоспроможності, а саме: чи новий винахід, який його винахідницький рівень і промислова придатність. Патент на корисну модель, як і у випадку з промисловим зразком, видається після проведення формальної експертизи.
Крім цього проводиться патентно-інформаційний пошук, який включає тематичний, іменний, нумераційний пошук, а також пошук патентів-аналогів у базах МПК, МКПЗ, МКТП.
Видача патенту
Реєстрація патенту здійснюється тільки після сплати державного мита за його видачу і окремо – за публікацію про це.
Одночасно з реєстрацією ДСІВ публікує в спеціальному виданні інформацію про видачу патенту. Протягом місяця після цього видається сам патент на об’єкт інтелектуальної власності.
Експрес-реєстрація патенту
Для того щоб пройти процедуру патентування максимально швидко, звертайтеся до фахівців «Альт-Брайер». Команда юристів добере найбільш оптимальний і вірний шлях захисту Вашого творіння. Ми допоможемо отримати виключне право на об’єкт Вашої розумової роботи, разом з чим:
- Надамо консультації з питань використання і охорони об’єктів інтелектуальної праці;
- Складемо і оформимо матеріали заявки на патентування;
- Подамо документи в Укрпатент;
- Підготуємо документи для проведення експертизи заявки;
- Складемо і оформимо матеріали заявки на патентування за межами України;
- Проведемо патентно-інформаційний пошук;
- Підготуємо документи для реєстрації договорів щодо прав на об’єкти інтелектуальної власності.
Наші юристи пройдуть всі етапи патентування за Вас, мінімізуючи фінансові та часові витрати. За допомогою звертайтеся безпосередньо до нас в офіси в м. Києві і м. Рівному, або ж за телефонами, які вказані на сайті.