Слияние и поглощение компаний - Украина.Щоб  впевнено стояти на ринку і не втрачати позицій, великі компанії невпинно шукають шляхи розширення своєї діяльності. На даний момент найбільш популярний такий алгоритм – злиття і поглинання компаній (справді іменований злиття і поглинання – M & A). Незважаючи на існування інших способів об’єднання підприємств, M & A – найбільш радикальний з можливих.

Головна причина поширення M & A-угод – отримання «ефекту синергії». По-іншому це можна розглядати як процес подорожчання компанії в результаті збільшення ефективності. Наведемо приклад:

 1. Об’єднуються дві компанії;
 2. Внаслідок множення ресурсів і, як результат, зльоту ефективності нове підприємство тепер коштує більше, ніж сумарно коштували компанії-учасниці. Простіше кажучи, в цьому випадку 1 + 1 = 3, а не 2.

Природно, для супроводу подібного типу угод необхідно фахове юридичне посоництво, яке можуть надати юристи міжнародної компанії «Альт-Брайер».

Диференціація M & A-угод

M&A

Якщо Ви не юрист, злиття і поглинання здадуться Вам абсолютно однаковими процесами. Однак умови цих угод істотно відрізняються, що накладає відбиток на всю процедуру в цілому.

Злиття – об’єднання пари компаній для подальшого створення нового підприємства. При цьому суб’єкти об’єднання припиняють будь-яку діяльність, яку вели до моменту злиття.

Поглинання – злиття, в результаті якого одна фірма купує частину активів іншої (не менше 30%, проте в останні роки все частіше викуповується контрольний акційний пакет) і стає керуючою. При цьому може реалізовуватися частина активів компанії-цілі.M &

Процес покупки також може розцінюватися як злиття, якщо керівники обох компаній добровільно вирішують об’єднатися, усвідомлюючи частку фірм в майбутньому. Але якщо угода набуває недружній характер, тобто одна з компаній не йде на «мирову», такий процес вже називається поглинанням.

Види злиттів

Необхідність здійснення M & A-угод в основному спрямована на розширення виробництва. Це можуть бути як підприємства однієї галузі, які хочуть мати більшу вагу на конкретному ринку, так і абсолютно не зв’язані між собою компанії. По суті, є 4 види злиттів компаній по всьому світу. А саме:

Горизонтальне: об’єднання підприємств однієї галузі, що виробляють однакові вироби або здійснюють аналогічні процеси;

Вертикальне: об’єднання компаній різних галузей, які здійснюють різні стадії виробництва одного готового продукту. Подібне злиття дозволяє здійснювати відразу весь процес без розриву або ж розширювати можливості виробництва;

Родове: об’єднання компаній, які випускають взаємопов’язані товари. Буде ефективно, наприклад, для компанії, що виробляє фотоапарати, і фірми, що роблять фотоплівку;

Конгломерантне: об’єднання підприємств не пов’язаних один з одним галузей.

Стратегія угоди

M&A2

Будь-яка угода, незалежно від свого характеру, відбувається в межах загальної корпоративної стратегії, яка включає 7 етапів.

 1. Етап Позначення переслідуваних цілей угодиВисновок будь-яких угод направлено на посилення конкурентних переваг підприємства на ринку і підвищення його капіталізації. По суті, це завдання може реалізовуватися за допомогою як внутрішніх методів (модернізація системи управління, впровадження більш сучасних концепцій ведення бізнесу, використання нових технологій і т.д.), так і зовнішніх методів, до яких відносять розглянуту діяльність зі злиттів і поглинань.
 2. Етап Аналіз всіх можливих сценаріїв досягнення цілей. З урахуванням того, що угоди M & А носять ризиковий характер, спочатку розглядаються альтернативи досягнення намічених планів. Це, наприклад, може бути створення нових потужностей, реструктуризація підприємства, підвищення внутрішньої ефективності, вдосконалення маркетингової стратегії компанії і ін.
 3. Відбір компанії-кандидата для злиття. На даному етапі аналізуються всі можливі варіанти і визначається, наскільки повно кожному з них вдасться реалізувати цілі даної угоди.
 4. Етап Комплексна оцінка відібраної компанії-мети. Тут здійснюється співвідношення основних функціональних параметрів кандидатів з власними очікуваннями від угоди. При цьому детально аналізується кожна впливова характеристика обраного підприємства, а саме: фінансові можливості, ступінь ліквідності, потужність виробництва і т.д.
 5. Етап Рішення. Планування інтеграції.
 1. Етап Реалізація плану злиття / поглинання. Інтеграція.

Хоча для здійснення кожного з етапів давно відомі основні схеми, безпосередньо процес переговорів передбачити не можна. Тут успіх питання залежить безпосередньо від професіоналізму учасників переговорів і способу індивідуального взаємодії, який зумовлює результат роботи і рішення в цілому.

 1. Етап Оцінка результатів. Через деякий час фахівці аналізують результати угоди, а також роблять висновки про рівень досягнення поставлених цілей.

Важливість юридичного пособництва в даному питанні, мабуть, навіть не потребує роз’яснення. Злиття або поглинання – це вкрай складна комплексна процедура, що вимагає максимальної уваги до документів. Звернувшись в «Альт-Брайер», Ви отримаєте грамотний юридичний супровід M & A-угод, а також впевненість у законній і повної передачі прав і цілодобову підтримку фахівця з будь-яким корпоративних питань.

Способи захисту

M&A3

Як вже говорилося вище, поглинання не найприємніша форма злиття, тому в бізнесі існують прийоми захисту від подібних операцій. Ось деякі з них:

 • захисні поглинання (компанія-ціль поглинає інші компанії для збільшення вартості поглинання при захопленні її самої);
 • «Відпугувачі акул» (правка статуту компанії-мети, яка може відлякати ймовірних загарбників або істотно ускладнити їм роботу);
 • «Випалена земля» (реалізація дій, які знизять привабливість компанії-мети для загарбника Це, наприклад, може бути продаж активу, в якому зацікавлений агресор.);
 • судові позови і т.д.

Всі ці операції також можуть супроводити наші правознавці, в компетенцію яких входить підготовка обов’язкових документів, представлення інтересів клієнта у відповідній держструктурі, якщо це необхідно, а також консалтинговий сервіс, який «розкладе по поличках» кожна дія в очах замовника. Юристи «Альт-Брайер» роблять все швидко і законно, що робить їх ідеальними помічниками для представників будь-яких верств бізнесу.